poniedziałek, 19 października 2009

A teraz z zupełnie inej beczki ;-)

Chciałbym podzielić się moimi planami - zamierzam napisać w następnym roku książkę, która przyczyniłaby się (o ile ktoś inny niż ja zechce ją przeczytać) do rozwiania szeregu mitów związanych z pojęciem "samuraj", a jednocześnie przybliżyła czytelnikowi barwne aspekty kulturowe związane z szeroko pojętą klasą samurajską.  Kto wie jak Minamoto no Yorimasa zyskał wyższą pozycję na dworze cesarskim najpierw zabijając nue (a co to takiego i jak wyglądało?) a następnie układając błyskotliwy kuplet? Po czym można było na polu bitwy poznać dworzanina cesarskiego? Jaką symboliczną wymowę ma motyw sznura okalający samurajską tsubę... itd, itp. 

Oczywiście będzie też opisanych sporo wydarzeń historycznych, ale będą one raczej egzemplifikacją pewnych zjawisk kulturowych. Sporo anekdot i legend pozwoli przybliżyć nam postać samuraja na przestrzeni wieków.

Myślę, że fragmenty książki opublikuję na tym właśnie blogu. Byłbym ciekaw co miłośnicy nihonto i kultury japońskiej chcieliby w takiej książce zobaczyć - będę niezmiernie zbowiązany za uwagi. 

Ale tymczasem jestem Wam winien artykuł o tej ciekawej tsubie, którą właśnie pieczołowicie zamrażam i odmrażam obrabiając następnie kawałkami kości z antrykota ;) 

3 komentarze:

  1. ja jestem jak nabardziej za!!!
    a nastepny temat tozbiory mieczy, tsub i okuc w prywatnych kolekcjach. Dobre zdjęcia , opisy itp Takie opracowanie dałoby tożsamśc wielu konkretnym mieczom:)
    pozdrawiam
    Areku

    OdpowiedzUsuń
  2. co do drugiego tematu, to zostanie on częściowo przynajmniej wyczerpany publikacją katalogu do wystawy w Manggha w Krakowie :-) Ale proszę nie spodziewać się, że każdy z mieczy przejdzie przez shinsa ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Mariuszu, gratuluję decyzji i niecierpliwie czekam na książkę. Poprzeczka jest zawieszona wysoko po opublikowaniu książek o samurajach: Stephena Turnbula przez Arkady i Mitsu Kure przez Bellonę. Innym aspektem jest uzbrojenie samurajów, na którym, jak się domyślam, nie zamierza sie Pan koncentrować. Mimo tego ograniczenia jest to temat rzeka. Historia, kultura i rytuały samurajów powinny moim zdaniem stanowić kregosłup książki.
    Trzymam kciuki i pozdrawiam,
    Elektromir

    OdpowiedzUsuń